Hledat

Dopis Ježíškovi

Nesu vám sobiny
Nesu vám sobiny, poslouchejte,
ze švédské krajiny, pozor dejte,
čtěte je pilně a neomylně,
rozjímejte…

Milý Ježíšku,

tak ty prý nosíš českým dětem dárky!? A tvoje sáňky nepotřebují žádné soby, kteří by je táhli… To náš jultomten tu a tam nějakého soba využije. Ty nevíš, kdo to je jultomten?

Jultomten je vánoční skřítek, který vypadá jako váš Mikuláš – má bílý plnovous, červenou čapku, červený kabátek i kalhoty. Na rozdíl od Mikuláše ho nedoprovází čert ani anděl. Pytel s dárky si nosí přes rameno sám. Na Štědrý den zaklepe u dveří a ptá se, zda jsou v domě nějaké hodné děti. A nechá jim dárky. Sám však nezpozorován zmizí ve tmě.

Ptáš se, jak to že vím, jak vypadá, když vždy neviděn zmizí? Ale Ježíšku, to přece ví každé malé dítě…

Předtím, než se objevil skřítek jultomten, byl symbolem našich Vánoc kozel, kterého si stále připomínáme v podobě figurky ze slámy. Ze slámy se stejně jako u vás vyrábějí ozdoby na stromeček. Ano, i u nás se zdobí stromeček a staví jesličky, peče se cukroví, perníčky a připravují se všelijaké další dobroty a dobrůtky. A vůbec dodržujeme tradiční vánoční zvyky jako vy, jen je pojmenováváme po svém.

Divíš se, jak to vše vím, když jsem žádné Vánoce ve Švédsku nezažil? Ale Ježíšku, jsem přeci plyšový sob!

Milý Ježíšku,

vím, že když ti děti píší dopis, přejí si v něm spoustu dárků a doufají, že jim je necháš pod stromečkem. Já naopak přeji tobě, aby ti sáňky dobře jely a abys stihl rozdat všechny dárečky včas.

God jul.
Tvůj Theo

Ke článkům starším než jeden měsíc nelze přidávat komentáře.